Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Koncerty Promenadowe: Urszula Makosz
- 18 sierpnia, niedziela, 15:00
Altana na Plantach, Skwer Zbigniewa Wodeckiego
Prezentujemy utwory w języku ladino, charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów sefardyjskich, spadkobierców kulturowych Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpanii i Portugalii. W pieśniach tych słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe, pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty przeplatające się ze stylem orientalnym. Pieśni Żydów sefardyjskich fascynują nie tylko brzmieniem, ale także historią ludzi, którzy je tworzyli i wykonywali. Zapisane są w nich losy wypędzonych z kraju przodków, którzy mimo wszystko zachowali język i specyfikę kultury.
Urszula Makosz – charyzmatyczna pieśniarka specjalizująca się w muzyce żydowskiej. Występuje z solowymi recitalami, realizuje różnorodne projekty muzyczne, bierze udział w spektaklach muzycznych i musicalach. Koncertuje w kraju i za granicą (Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Słowacja). Stypendystka KlezKanady i gość programu „East meets West” w Kanadzie. Współpracuje z gwiazdą światowych scen klezmerskich Christianem Dawidem (Bluer than Blue), zespołem Klezzmates (Lament pustych domów, reż. Miron Zajfert), krakowskim poetą Michałem Zabłockim (W niepokoju), Dorotą i Darkiem Wasilewskimi (Muzyka jest kobietą w Teatrze Polonia) oraz Teatrem Szczęście w Krakowie (Szczęśliwe piosenki Marka Grechuty). Wykonała partie wokalne w spektaklach Andrzeja M. Marczewskiego Wielka Szpera oraz Pamiętnik Żyda Legionisty. Występowała gościnnie z kabaretem Piwnica pod Baranami (m.in. Koncert dla Piotra S. w Teatrze Słowackiego). Brała również udział w widowisku Logos podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej oraz w The Leonard Cohen Event w Synagodze Tempel w Krakowie. Zagrała w filmie Who will write our history (reż. Robert Grossman) oraz serialu Król (reż. J.P. Matuszyński). Brała udział w większości festiwali związanych z kulturą żydowską, m.in. XV, XVII i XVIII Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, XIII Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, Międzynarodowych Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Współpracowała z Muzeum Krakowa (płyta Pieśni getta) oraz Krakowską Operą Kameralną (konsultacje pieśni jidysz).
Wstęp wolny!
W sytuacji wystąpienia złych warunków pogodowych (deszcz, silny wiatr etc.) wydarzenia zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Krakowskiego Forum Kultury (ul. Mikołajska 2 – Mały Rynek) – liczba miejsc jest ograniczona.
Regulamin uczestnictwa w Koncertach Promenadowych dostępny jest na stronie: krakowskieforum.pl w zakładce O nas/Regulaminy.
Lokalizacja
Mikołajska 2
31-027 Kraków
e-mail kfk@krakowskieforum.pl
Tel. 12 422 08 14 http://www.krakowskieforum.pl