Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Wernisaż: Sekretni lokatorzy krakowskich mieszkań
- 25 października (piątek), 18:00
Galeria MIKO, KFK, ul. Mikołajska 2
Wybór ilustracji Sebastiana Kudasa do książek Karoliny Grodziskiej Ubożęta, półbożęta (2023) i Półbożęta, ubożęta (2024).
Ubożęta... Może nie są to ciche, umykające przed nami stworzonka, owe na pół krasnoludki, na pół domowe duszki z przedchrześcijańskich wierzeń i baśni Marii Konopnickiej? Może nie noszą workowatych szatek ze lnu, przepasanych krajką, bezkształtnych słomianych kapeluszy i łapci z łyka? Może są z nami i obok nas, żyjące własnym życiem, niekiedy życzliwe dla nas i opiekuńcze – ich nazwa pochodzi bowiem nie od ubóstwa, ale właśnie od bogactwa – niekiedy zaś męczące, przekorne i złośliwe... Jedno jest pewne: towarzyszyły ludziom i zmieniały się wraz z nimi od tysięcy lat. /Karolina Grodziska/
Sebastian Kudas (ur. 31 sierpnia 1978 w Krakowie) od 1995 związany jest z Piwnicą pod Baranami jako scenograf i rysownik, ale także autor tekstów i aktor.
Jako ilustrator współpracował m.in. z Jackiem Kaczmarskim, Ewą Lipską, Janem Nowickim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Michałem Rusinkiem i Karoliną Grodziską. Jest autorem wielu okładek książek wydawanych przez Żydowski Instytut Historyczny. W 1999 wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Grzegorzem Turnauem założył Chwilową Grupę Artystyczną TRIO, a w 2001 z Barbarą Stępniak-Wilk i Maciejem Dancewiczem – Grupę Apokryficzną. Pracował jako asystent reżysera z Antonim Krauzem i Martą Mészáros. Jako rysownik związany z „Dziennikiem Polskim”, „Zwierciadłem", „Bluszczem”, „Chimerą”, „Krakowem”, „Gazetą Wyborczą” i „Przekrojem”.
Od 2012 współpracuje z Fundacją Wisławy Szymborskiej jako opiekun archiwum noblistki.
Kurator wystaw: Szuflada Szymborskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie (oddział Kamienica Szołayskich), Portrety z pamięci (Krakowskie Forum Kultury), Radość pisania (Biblioteka Jagiellońska), Życie na poczekamiu (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie) oraz Szymborska – wyklejanki.
Współredaktor książek Wisławy Szymborskiej: Błysk rewolwru (Agora 2013), Wiersze wszystkie i Zabawy literackie (Znak 2023) oraz tomu jej korespondencji z Kornelem Filipowiczem Najlepiej w życiu ma twój kot (Znak 2016).
W 2007 otrzymał Nagrodę im. Wiesława Dymnego przyznawaną za wszechstronną działalność artystyczną przez Fundację im. Wiesława Dymnego z siedzibą w Montrealu.
W 2016 został uhonorowany odznaką Honoris Gratia, a w 2020 przez odznaczony medalem Gloria Artis.
Wystawa czynna od 28 października do 15 listopada, od poniedziałku do piątku, między 10:00 a 17:00.
Wstęp wolny!
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2