Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach: Gordii Starukh i Pieśniara
Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach
17 września 2022 r., sobota
Altana na Plantach, Skwer im. Z. Wodeckiego
godz. 16:00 – 16:45 – koncert Brama, Gordii Starukh*
godz. 17:00 – 17:45 – Z natury – koncert w wykonaniu zespołu Pieśniara
Wstęp wolny. W razie niepogody koncert przeniesiony zostanie do Krakowskiego Forum Kultury, ul. Mikołajska 2 (Mały Rynek).
Koncert Brama, Gordii Starukh*
Zapraszamy na koncert Gordija Starukha, lwowskiego artysty i producenta muzycznego. Wydarzenie będzie wspaniałą okazją do wysłuchania tradycyjnych pieśni ukraińskich w ich nowoczesnym wydaniu. Artysta zaznajomi publiczność z dawnymi ukraińskimi utworami, które wykonana w stylu współczesnej muzyki elektronicznej. Usłyszymy między innymi znane szerokiej publiczności: Oj jakże to było, Kukułka, Jatrań.
Gordii Starukh – artysta i producent muzyczny ze Lwowa. W swojej muzyce łączy ukraińskie autentyczne tradycyjne pieśni i melodie z różnymi kierunkami i stylami muzyki elektronicznej.
W ten sposób adaptuje pieśni tradycyjne do aktualnych czasów i dużo większej liczby odbiorców. Ma na swoim koncie 2 albumy, 8 teledysków oraz wziął udział w ukraińskiej edycji programu The Voice of Ukraine.
Podstawową w jego muzyce jest lira korbowa – dawny instrument muzyczny, który posiada szczególne i wyjątkowe miejsce w ukraińskiej kulturze. Artysta zajmuje się również popularyzacją tego instrumentu i jego brzmienia. W ciągu ostatnich 10 lat stworzył on ponad 150 lir korbowych, które wykorzystują muzycy na całym świecie.
Swoją solową karierę rozpoczął w 2017 roku, a poprzedziło ją tworzenie projektu-grupy „Joryj Kłoc”, który to zespół cieszył się ogromną popularnością wśród polskich słuchaczy.
W związku z wojną na Ukrainie przyjechał do Krakowa razem ze swoją żoną i trójką dzieci.
Z natury – koncert w wykonaniu zespołu Pieśniara
Jesteśmy nieodłączną częścią natury. Rośliny i zwierzęta towarzyszą nam od zarania dziejów. Podobnie jak pieśni. Natura i pieśń jest w stałej interakcji z człowiekiem. Obcowanie z naturą to moment, w którym nie tylko słyszymy otaczający nas świat, ale również swój własny głos wewnętrzny.
Swoją własną pieśń. Polskie pieśni ludowe towarzyszyły od lat przy prostych pracach w domu i w polu.
Traktowały o miłości i bólu. Te wszystkie wyznania przyjmowała natura – pole, las, rzeka.
Co możemy dzisiaj dla niej zrobić? Czy z pomocą pieśni poczujemy się z naturą nierozerwalnie złączeni? Czy będziemy potrafili lepiej o nią dbać? W koncercie Z natury połączymy naturę i pieśni, wykonując pieśni o naturze, o polskiej ziemi, lasach. rzekach i zwierzętach. W repertuarze znajdą się polskie utwory ludowe.
Pieśniara – to nowa formacja muzyków grających ze sobą od lat. Większość z nich pochodzi z Częstochowy, dziś mieszkając w innych zakątkach świata. Powstała z przyjaźni i potrzeby wspólnego muzykowania. Opiera się na muzycznej improwizacji i brzmieniach zasłyszanych w różnych kulturach świata. Bawi się konwencją muzyczną, głosem oraz wprowadza nowe brzmienia. Pieśniara bierze na warsztat pieśni tradycyjne i nadaje im nowy kształt. Wykonuje między innymi pieśni bałkańskie, polskie pieśni tradycyjne, jak również utwory autorskie inspirowane folkiem i muzyką świata. Skupia się na ludzkich historiach i emocjach, które im towarzyszą. Pieśniara opowiada o otaczającym świecie za pomocą pieśni.
Dorota Kaczor – śpiew, bębny obręczowe
Mikołaj Kostka – skrzypce
Organizatorem cyklu Muzyczna Jesień w Altanie jest Krakowskie Forum Kultury. Udział artystów ukraińskich w cyklu finansowany jest z Programu Wsparcia dla Ukraińskich Twórców i Twórczyń organizowanego przez Gminę Miejska Kraków i Krakowskie Forum Kultury.
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2