Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
XXI Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia
-
9 listopada 2024 (sobota), 17:00
Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa OO. Paulinów „Na Skałce”, ul. Skałeczna 15
Wstęp wolny.
Pamięci Profesor Jadwigi Romańskiej-Gabryś
Koncert finałowy Włoski barok I połowy XVIII stulecia
- Wiesław Suruło (Kraków) – flet piccolo
- Dariusz Bąkowski-Kois (Kraków) – organy
PROGRAM
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Introduzione in F
Fantasia in a
Carillon in D
Sonata in g op. 1 nr 2, HWV 360
Larghetto
Andante
Adagio
Presto
Toccata in g
Fughetta V in D
Sonata in A
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Concerto per ottavino in a RV 445
Allegro
Larghetto
Allegro
Georg Friedrich Händel
Fughetta III in D
Marcia in D
Fughetta VI in F
Sonata in F op. 1 nr 11, HWV 369
Grave
Allegro
Alla Siciliana
Allegro
Wiesław Suruło w 1995 ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Kazimierza Moszyńskiego, następnie doskonalił umiejętności pod kierunkiem prof. Meinharta Niedermayra w Konserwatorium Wiedeńskim. Brał udział w kursach mistrzowskich Niedermayra, Petera-Lukasa Grafa oraz kursach orkiestrowych Bachakademie Stuttgart pod kierunkiem Helmutha Rillinga oraz w ramach International Orchesterkurs Attergau prowadzonego przez sir Jehudi Menuhina. Był laureatem II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Fletowym (Kraków, 1995), zdobył wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych (Bydgoszcz, 1996) w kategorii kwintetu dętego i uczestniczył w II Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana (Łódź, 1998). Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, dla którego nagrał wybór utworów na flet kompozytorów polskich. Zarejestrował także nagrania dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Działa aktywnie jako pedagog, prowadząc liczne kursy i warsztaty metodyczne. Zasiada w jury wielu konkursów, również tych pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznych.
Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Zakopanem, Baroku na Spiszu, Przemyskiej Jesieni Muzycznej i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie. Od 1994 jest solistą Opery Krakowskiej, a od 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z firmą Wm.S. Haynes jako Haynes Artist Ambassador Clinician, gra na wykonanym na zamówienie 5% Gold Custom Wm.S. Haynes.
Dariusz Bąkowski-Kois ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (1997) oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina (2000, dyplom z wyróżnieniem). Specjalizację w zakresie wykonawstwa francuskiej neoromantycznej symfoniki organowej odbył w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem kwal. II st. Magdaleny Czajki (2002/2003). Studia podyplomowe kontynuował (2003/2004) w Konserwatorium Wiedeńskim (obecnie: Privatuniversität Wien) w klasie organów Thomasa Schmögnera (także na Wydziale Muzyki Dawnej, z zakresu gry na klawesynie, klawikordzie oraz pianoforte).
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą: koncertował we Francji, w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, na Litwie, we Włoszech, w Rosji, Chinach, Meksyku, a także w Brazylii. Występował z recitalami w tak prestiżowych miejscach, jak Archikatedra św. Piotra w Kolonii, (Archi)katedra św. Piotra w Trewirze, Bazylika Konstantyna (Aula Palatina) w Trewirze, Bazylika św. Pawła za Murami w Rzymie, Katedra NMP w Antwerpii, Katedra św. Bawona w Gandawie, Katedra św. Salwatora w Brugii, Katedra św. Marcina w Utrechcie, Katedra św. Bawona w Haarlem, Grote of Sint-Laurenskerk Rotterdam, Grote Kerk NMP w Bredzie, katedry metropolitalne w Tallinnie, Turku/Åbo, w Moskwie, czy Narodowe Centrum Sztuki (NCPA) w Pekinie. W latach 2001-2007 ściśle współpracował z zespołem Capella Cracoviensis, realizując podczas licznych koncertów partie solowe, a także organo obbligato czy basso continuo. Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Rumi i Łodzi, Tariverdiewa w Hamburgu oraz licznych konkursów ogólnopolskich.
Od 1999 jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2002 doktoryzował się na Wydziale Historycznym UJ (praca doktorska o historii mentalności szlachty polskiej początków XVIII wieku). W 2006 uzyskał stopień doktora habilitowanego z zakresu instrumentalistyki (praca habilitacyjna poświęcona zagadnieniom wykonawstwa iberyjskiej muzyki organowej XVII stulecia), zaś w 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2014 ukończył w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu studia podyplomowe Master of Business Administration – Zarządzanie Szkołą Wyższą. W kadencji 2012-2016 pełnił funkcję Prorektora ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 2016-2020 był Kierownikiem Katedry Organów tamże; funkcję tę pełni ponownie od września 2024.
Lokalizacja
Mikołajska 2
31-027 Kraków
e-mail kfk@krakowskieforum.pl
Tel. +48 12 422 08 14 https://krakowskieforum.pl