Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ZADUSZKI ORGANOWE IM. PROF. JANA JARGONIA
2 listopada 2022 (środa), godz. 19.00
Kościół Świętego Krzyża, ul. Świętego Krzyża 23
Tobias Horn (Stuttgart/Niemcy)
PROGRAM
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Komm, Gott Schöpfer, Heiliger Geist BWV 667
(in organo pleno/con pedale obbligato; aus der Leipziger Originalhandschrift)
Jean Titelouze (1563-1633)
Veni Creator (4 Verseti)
Matthias Weckmann (1616-1674)
Fantasia in d
Magnificat Secundi Toni
(primus versus à 5; secundus versus à 4 auff 2 Clavir; tertius versus à 5; quartus versus à 6)
Johann Sebastian Bach
Fuga sopra il Magnificat BWV 733
Jan Pieterszoon Sweelinck (1561-1621)
Fantasia cromatica SwWV 258
Vater unser im Himmelreich (4 variatie: à 4 voc.; à 4 voc. Coral in cantu; à 4 voc. Coral in cantu colloratus; à 4 voci coral in Basso colloratus)
Georg Böhm (1661-1733)
Vater unser im Himmelreich (à 2 Claviers et Pedal)
Johann Sebastian Bach
Fantasia super Komm, heiliger Geist, Herre Gott BWV 651
(in organo pleno/il canto fermo nel pedale; aus der Leipziger Originalhandschrift)
Tobias Horn (ur. 1970) – jeden z czołowych organistów niemieckich. Laury na najbardziej znaczących międzynarodowych konkursach organowych otworzyły mu drogę do światowej kariery: w 2000 roku zdobył I nagrodę w zakresie interpretacji oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha na międzynarodowym konkursie L'Europe et l'Orgue w Maastricht, Liège oraz Aachen, oraz II nagrodę (I nie przyznano) w ramach Concours international Suisse de l'Orgue. Regularnie występuje w ramach najbardziej znaczących festiwali organowych – w Norymberdze, Maastricht, Genewie, jak również wykonuje muzykę na największych europejskich instrumentach, np. w Laurenskerk w Rotterdamie, St. Jan w s'Hertogenbosch, w katedrach w Strassburgu, Wiedniu, Akwizgranie, Antwerpii, Haarlem, St. Gallen czy Bergen. Koncertuje także w Stanach Zjednoczonych.
Wśród jego nauczycieli znajdują się największe postaci świata organowego – prof. dr Ludger Lohmann oraz prof. dr Jon Laukvik, pod kierunkiem których studiował w zakresie gry na ogranach i na klawesynie w Musikhochschule w Stuttgarcie. Specjalizując się w zakresie francuskiej barokowej oraz symfonicznej muzyce neoromantycznej, pobierał także nauki u Jeana Boyer (w Lyonie i Lille) oraz u Bena van Oostena (w Hadze i Rotterdamie).
Jego rozległy repertuar zawiera większość największych utworów literatury organowej, m.in. komplet dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Charlesa-Marie Widora, Louisa Vierne'a, najbardziej znaczące kompozycje Ferenca Liszta, Maxa Regera, Marcela Dupré, ponadto wiele utworów w zakresie literatury dawnej oraz współczesnej. Jego nagrania dzieł romantycznych (Regera i Vierne'a) spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami publikowanymi na łamach uznanych czasopism środowiska organowego.
Tobias Horn aktywnie występuje również w charakterze dyrygenta oraz akompaniatora, prowadząc wielkie dzieła oratoryjne, kantaty, opracowania mszy, jak również dzieła orkiestrowe oraz realizując w nich partie instrumentów klawiszowych. Udziela się także jako pedagog, prowadząc klasę organów
w Musikhochschule Stuttgart, jak również szeroko zakrojoną również działalność dydaktyczną na gruncie muzyki kościelnej. Jest kantorem curkułu Besigheim Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Festiwal objęty został Honorowymi Patronatami: Prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa, Jego Ekscelencji Ks. Prof. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego oraz Jego Magnificencji Prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Organizatorzy Festiwalu: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.
Patronat medialny: Radio Kraków, TVP3 Kraków, kraków.pl
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.krakowskieforum.pl, www.zaduszkiorganowe.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/krakowskieforum/
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2