Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL ZADUSZKI ORGANOWE IM. PROF. JANA JARGONIA
3 listopada 2022 (czwartek), godz. 19.00
Kościół Świętego Krzyża, ul. Świętego Krzyża 23
Henk de Vries (Groningen/Holandia)
PROGRAM
Heinrich Scheidemann (ca. 1595-1663)
Benedicam Domino (intawolacja motetu H. Praetoriusa)
Kyrie ultima (3 wersety)
Samuel Scheidt (1587-1654)
Warum betrubst du dich mein Herz SSWV 106 (5 wariacji)
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
III Partita na skrzypce solo BWV 1006 (opr. na ped. solo G.H. Wagner)
V. Bourrée
Jacob Praetorius (1586-1651)
Magnificat primi toni (2 wersety)
Jan Pieterszoon Sweelinck (1561-1621)
Echo-fantasia in a (eolska) SwWV 275
Anonymus (prawd. Thomas Preston, †1563)
Upon La Mi Re
Henk de Vries (*1979)
Improwizacja La Mi Re
Georg Böhm (1661-1733)
Vater unser im Himmelreich
Praeludium in d
Henk de Vries (ur. 1979) – ukończył Konserwatorium w Groningen, gdzie studiował grę na organach pod kierunkiem Johana Beeftinka oraz Theo Jellemy. Równocześnie w Królewskim Konserwatorium w Hadze studiował muzykę kościelną, improwizację współczesną, grę na klawesynie, fortepianie, basso continuo oraz dyrygenturę chóralną. W Hadze grę na organach studiował w klasach Theo Jellemy i Josa van der Kooy'a; z kolei w Wyższej Szkole Muzycznej w Hamburgu jego nauczycielem był prof. Wolfgang Zerer. Brał także udział w licznych kursach mistrzowskich w wielu krajach europejskich.
Jest organistą tytularnym w kościele św. Piotra w Zuidbroek, gdzie gra na znakomitym instrumencie Schnitgera/Freytaga z 1795 roku, a także organistą kościoła św. Jakuba w Zeerijp mieszczącego zabytkowy średniotonowy instrument wybudowany w 1651 roku. Grywa także regularnie na słynnym instrumencie Schnitgera z 1692 roku znajdującym się w Sint-Maartenskathedraal w Groningen.
Henk de Vries działa aktywnie jako ekspert budownictwa organowego, nadzoruje restauracje zabytkowych instrumentów, jest członkiem Holenderskiej Gildii Organmistrzowskiej. W roku 2014 został powołany na stanowisko kuratora organów w Martinikerk w Groningen; ostatnio zajmował się renowacją słynnych organów Hinsza (1733/1734) w Leens.
Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów, koncertuje w ramach licznych międzynarodowych festiwali organowych.
Festiwal objęty został Honorowymi Patronatami: Prof. dr. hab. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa, Jego Ekscelencji Ks. Prof. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego oraz Jego Magnificencji Prof. dr. hab. Wojciecha Widłaka Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Organizatorzy Festiwalu: Krakowskie Forum Kultury, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Dzielnica I – Stare Miasto.
Patronat medialny: Radio Kraków, TVP3 Kraków, kraków.pl
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Więcej informacji znaleźć można na stronach: www.krakowskieforum.pl, www.zaduszkiorganowe.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/krakowskieforum/
Lokalizacja
ul. Mikołajska 2